SCALESCRAPERS – jak skutecznie wspierać scale-upy?

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

O projekcie

System instytucji otoczenia biznesu odgrywa znaczącą rolę w upowszechnianiu nowych technologii i wspiera rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw. Wsparcie ze strony systemu jest w szczególności istotne dla podmiotów w sektorze nowych technologii, takich jak środowisko przedsiębiorstw szybko rozwijających się (skalowalnych). To właśnie tę grupę małych i średnich przedsiębiorstw postrzega się jako kolejną (alternatywną) drogę prowadzącą do wzrostu poziomu innowacyjności regionów Europy. Nadal jednak firmy te natrafiają na liczne przeszkody w procesie swojego rozwoju.

W związku z powyższym Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. działając jako lider konsorcjum, w skład którego wchodzą także Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o., Central Transdanubian Innovation Agency (Węgry), Technology Park of Ljubljana oraz Startup Slovenia (Słowenia) zrealizowała projekt SCALESCRAPERS – how to suport the growth of scale-ups to only sky is the limit? Projekt został sfinansowany ze środków Programu Horyzont 2020.

Cel projektu

W oparciu o analizy w firmach skalowanych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz ewaluację obecnego systemu ich wspierania, głównym celem było wypracowanie rekomendacji dla podmiotów odpowiedzialnych za tworzenie polityk rozwoju gospodarczego w regionie. Aby skutecznie poprawić efektywność wsparcia scale-up’ów zostały stworzone rekomendacje systemowe oraz dla instytucji otoczenia biznesu.

Działania projektowe

  1. Badanie potrzeb firm definiowanych w projekcie jako scale-upy
    • Działanie to dało odpowiedź na pytanie, z jakimi problemami firmy te stykały się na różnych etapach rozwoju oraz jakie są ich aktualne potrzeby i oczekiwania w stosunku do twórców polityk gospodarczych oraz instytucji otoczenia biznesu. W badaniu wzięło udział po 10 firm z każdego kraju.
  2. Ewaluacja aktualnych działań skierowanych do firmy typu scale-up
    • Każdy z partnerów przeanalizował ofertę programów wsparcia oraz usług dedykowanych scale-upom w swoim regionie.
  3. Testy rekomendacji dla IOB
    • W celu potwierdzenia słuszności przyjętych założeń partnerzy dokonali wstępnych testów rekomendacji dla IOB na firmach, które wcześniej uczestniczyły w badaniu potrzeb i oczekiwań. Wyniki testów potwierdziły słuszność przyjętych założeń, dzięki czemu opracowano rekomendacje w ostatecznym kształcie.

Rekomendacje systemowe

R1: Opracowanie i wdrożenie regionalnych definicji firm typu scale-up dostosowanych do regionalnych warunków gospodarczych

R2: Wprowadzenie definicji firm typu scale-up do dokumentów programowych i strategicznych na wszystkich poziomach administracyjnych oraz ich promocja wśród interesariuszy i beneficjentów.

R3: Wdrożenie dedykowanego firmom typ scale-up wsparcia systemowego

R4: Wzmocnienie systemu edukacji w zakresie przedsiębiorczości i zarządzania.

 

Rekomendacje dla IOB:

R1: Zastosowanie narzędzi biznesowych (np. Business Model Canvas, Lean Canvas) w procesie projektowania nowych usług z zaangażowaniem firm typu scale-up.

R2: Upowszechnienie pracy eksperckiej w układzie „1 na 1” – ekspert – scale-up

R3: Poprawa efektywności wparcia internacjonalizacji firm.

 

Synergia

Rezultaty projektu SCALESCRAPERS powiązane są z dotychczasowymi i planowanymi działaniami partnerów projektu. W przypadku TARR S.A. zauważalny efekt zgodności zachodzi na styku projektu SCALESCRAPERS oraz działań wspierających internacjonalizację podejmowanych przez ośrodek Enterprise Europe Network, aktywnościom inkubatora technologicznego Exea Smart Space, czy najnowszej inicjatywy Toruńskiego Parku Technologicznego, czyli IoT North Poland HuB skierowanej do firm technologicznych działających w obszarze Internetu Rzeczy.

Załącznik:

Design Options Paper – raport podsumowujący (ang.)
 

*Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Horyzont 2020 (Umowa nr 776978). Partnerzy projektu: Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Central Transdanubian Innovation Agency, IRP Maribor, Technology Park of Ljubljana, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (LIDER).